İlham Veren Konuşmaların cazibesi, eğlendirmeye çalışan konuşmaların iticiliği

Özelikle kurumsal etkinliklerde izleyiciler belirli bir konu hakkında bilgi edinmek, ilham almak amacıyla bir araya gelmişlerse sahnedeki konuşmacının bir stand-up gösterisi yapma çabası çoğunlukla iticidir. Bir konuşmayı izlerken aradığımız en güçlü deneyimlerden biri kesinlikle ilhamdır. İlham veren konuşmacının deneyimi ve sözleri sizi etkiler, genişleyen bir olasılıklar ve heyecan hissiyle doldurur. İlham aşk gibidir. Doğrudan peşine düşüp elde edemezsiniz. Onu hak etmeniz, bunun içinde çok çalışmanız gerekir. Kestirmeden giderek insanları karizmanızla ve eğlendirerek kazanmaya çalışırsanız ancak birkaç kez başarılı olursunuz. Konuşmanın sonunda sizi ayakta alkışlasalar bile sonradan manipüle edilmiş olduklarını hissederler.

Unutulmaması gereken bir nokta mizah yetenek gerektiren bir sanattır ve herkes beceremez. Her ne kadar güldürmek izleyicilerle bağ kurmak için iyi bir araç olsa da başarısız ve abartılmış mizah hiç olmamasından daha kötüdür. Unutmayın tamamen şekilden, boş konuşmalardan ve çok az fikirden oluşan sunumlar izleyicilerin konuşmacıya sunduğu çok değerli zamanın ve dikkatin boşa harcanmasına neden olur.

İlham sahnede icra edilemez. İlham samimiyet, cesaret ve özverili çalışma ve hakiki bilgeliğe seyircinin verdiği tepkidir.

Ref; Chris J. Anderson, Ted Talks, The Official Ted Guideline to Public Speaking

Önceki İçerikNörobilim Temelli Mindfulness Modül 1
Sonraki İçerikNAHA Level 2 Sertifikalı Aromaterapist Eğitimi
Kıvılcım Kayabalı
PTMS Kurucu Ortak Bilgi YGM Eğitmen